“Does that seem right to you?”

I was in K-Mart today looking at pens. The ones I prefer can be bought singly, or in packages of two or four. I did some price calculations. Two pens bought singly cost two cents LESS than the two in the double pack, and two doubles cost two cents LESS than the four pack. I thought it was supposed to be the other way around.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *